Ера пилососів з мішком, здається, добігає кінця. Зараз до 80-90% усіх продаваних пилососів складають моделі з контейнером для збору пилу. Така конструкція має низку переваг, пов'язаних з відсутністю необхідності регулярної заміни одноразових мішків. Насамперед, це економія коштів. Комплект з 5 паперових мішків коштує 50-70 гривень, а вже на скільки їх вистачить - залежить від інтенсивності та обсягів збирання. Крім того, при тривалому використанні одного мішка скупчений в ньому пил починає «тхнути» (особливо при запуску двигуна). Тому моделі зі змінними мішками не дуже підходять для прибирання сміття вологого і такого що швидко псується, наприклад, на кухні.
Ще однією перевагою безмішкових пилососів є стабільна потужність всмоктування, яка не змінюється в залежності від ступеня наповненості контейнера. Правда, максимальна потужність всмоктування у таких моделей, як правило, менша, ніж у пилососів зі змінним пилозбірником. Як вказує компанія Miele - єдиний виробник пилососів, котрий продукує моделі тільки з мішками для збору пилу - жоден пилосос з контейнером не здатний зрівнятися з найбільш потужними моделями Miele в складних випадках прибирання, наприклад, коли потрібно витягти собачу шерсть з ворсистого килима. Однак усмоктувальна потужність у безмішкових пилососів від моделі до моделі збільшується, і зараз вони відстають не на багато.
Іншою перевагою останніх є більш низький рівень шуму. Кращі моделі безмішкових пилососів виробляють «шум» приблизно в 72-73 дБ, а їхні колеги зі змінним пилозбірником - на 67-68 дБ. Місткість контейнерів менша, ніж у мішків - їх необхідно частіше витрушувати. Нарешті, при очищенні контейнера є ризик забруднитися в пилу, або розсипати його. Хоча виробники безмішкових пилососів знайшли спосіб боротися з обмеженою місткістю контейнерів для пилу, і з проблемою «летючості» пилу як такого. Для цього пил запропонували... пресувати. Це просте і ефективне рішення, запропоноване компанією LG (технологія DustCUBE), дозволяє «вбити відразу двох зайців». По-перше, п'ятикратно збільшується фактична місткість контейнера. По-друге, виходить щільний брикет пилу, який, вибачте за тавтологію, майже не «пилить», якщо його витрусити з контейнера у відро для сміття.
Як влаштований безмішковий пилосос?
Абсолютна більшість подібних моделей використовує циклонний метод очищення. Головною їх відмінністю є не горезвісний контейнер, а, скоріше, приймальна камера, в яку надходить забруднене повітря. Конструкція цих прийомних камер у всіх виробників різна, але загальний принцип один. Контактуючи зі стінками камери, повітря закручується в швидко обертову воронку «штучного вихору». Частки бруду відчувають потужний вплив відцентрових сил. Наприклад, в пилососах Dyson в камері створюється відцентрова сила рівна 200.000 G, яка відокремлює найдрібніші частинки пилу і утримує їх на дні камери.
Аналогічно, в технології «турбоциклону» (Bosch) повітряний потік з частинками пилу і бруду всмоктується в циклонічний циліндр і розганяється до 200 км/год. Частки бруду під дією відцентрової сили притискаються до стінок циліндрів і переміщаються до верхньої частини. У верхній частині циліндра пил через спеціальні отвори скидається в спеціальний відсік - пилозбірник.
Щоб навчитися ефективно «збирати пил в контейнер», необхідно досконало оволодіти аеродинамікою - розрахунок геометричних параметрів циклонної камери являє собою задачу вельми складну навіть за сучасними мірками. Вихор повинен бути стабільним, ні в якому разі не пульсувати і не міняти властивостей незалежно від рівня забрудненості повітря. Про складність завдання свідчить, наприклад, той обсяг досліджень і експериментів, які проводила і проводить компанія Dyson (на відміну від інших компаній, вона спеціалізується виключно на пилососах з циклонною технологією очищення повітря). На розробку першої запатентованої технології Dual Cyclone (1991 г.), заснованої у взаємодії з внутрішнім і зовнішнім циклонів, засновнику компанії Джеймсу Дайсону знадобилося 15 років. За цей час він створив 5127 прототипів пилососа. У ході досліджень наступної, більш досконалої технології Root Cyclone, інженери Dyson побудували понад десятки тисяч дослідних моделей.
На що слід звернути увагу при виборі пилососа з контейнером для збору пилу?
1. Місткість контейнера, простота і зручність його спорожнення. Бажано, щоб контейнер був досить містким (1,5-2,0 л), щоб його не потрібно було витрушувати по кілька разів за прибирання. Оцінити зручність установки контейнера і зчеплення ручок найкраще самостійно.
2. Потужність всмоктування. Не плутати з потужністю енергоспоживання! Потужність всмоктування вимірюється в аероватах (аВт).
3. Очисна здатність пилососа (цей показник особливо важливий для осіб, страждаючих алергією). У більшості моделей є випускний HEPA-фільтр, який забезпечує затримку самих дрібних часток пилу. Сьогодні найефективнішими є HEPA-фільтри 13 класу (HEPA 13), трохи менш ефективні HEPA-фільтри 12 класу. Деякі моделі HEPA-фільтрів можна мити, що, звичайно, зручно. Незважаючи на те, що мити їх можна тільки обмежену кількість разів, і з часом їх ефективність фільтрації знижується, все одно термін служби миючих фільтрів співставний з терміном служби пилососа.
4. Зручність конструкції шланга і розсувної телескопічної рукоятки. У цьому відношенні пилососи «з контейнером» мало відрізняються від традиційних моделей з мішком для збору пилу. Шланг з телескопічною рукояткою повинен розсуватися на велику довжину (щоб можна було зібрати пил з-під дивана або зі стелі), і в той же час досить легким. Всі з'єднання шланга, рукоятки, насадок повинні надійно фіксуватися, але так, щоб при необхідності їх можна було б легко розібрати. У багатьох сучасних моделях на рукоятці розміщені кнопки включення пилососа і регулятор потужності. Це зручно - немає потреби нагинатися до пилососа. Краще якщо пульт управління передає команди за допомогою інфрачервоних променів, а не за допомогою електрокабеля, оскільки кабель, прокладений в гнучкому шлангу, з часом може вийти з ладу. Також для «широти охоплення» добре, коли пилосос забезпечений довгим (8-10 м) кабелем електроживлення.
5. Асортимент насадок. Тут, як кажуть, чим більше, тим краще. З найбільш затребуваних можна відзначити турбо-щітку (дозволяє ефективно видаляти шерсть з «чіпких обіймів» килимових покриттів), насадки для паркету і м'яких килимових покриттів, а також для вилучення пилу з важкодоступних місць (через батареї опалення, з-під шаф і т.д.).
6. Ергономіка корпусу. Бажано, щоб пилосос був компактним, і в той же час володів достатньою прохідністю. Для подолання перешкод йому необхідні великі колеса. Деякі виробники передбачають можливість вертикального паркування пилососів, м'які накладки на корпус (щоб не подряпати меблі), зручну ручку для перенесення.
7. «Технології подвійного призначення». Оскільки свої переваги є і у «мішкових», і у «безмішкових» пилососів, деякі виробники пропонують моделі, здатні збирати пил і в мішок, і в спеціальний контейнер. Це, наприклад, моделі Zelmer 01Z014ST (ZVC-332ST), Karcher MV 2, пилососи серії Ergospace (Electrolux), Duo Cleaning (Samsung). Власник сам вибирає найбільш зручний режим роботи.
І ще один момент. Технологія очищення повітря від пилу сьогодні досягла високого ступеня досконалості, а от проблема «як би це витрусити пил з контейнера» все ще актуальна. Саме в цьому напрямку йде найбільш активна діяльність інженерів і розробників пилососів. Саме на зручність очищення контейнера слід звертати увагу і покупцям.